Хрян – ефективен при бронхит и синузит

Хрян – ефективен при бронхит и синузит

 Хрянът се използва от човека за овкусяване на ястия, но и за лек. Очевидно коренът му притежава действително ефективни за здравето съставки, както показват началните изследвания на екстракт от него. Става дума за Angocin Anti-Infekt N, който взимат в продължение на 1-2 седмици облекчава симптомите на остър бронхит и остър синузит също колкото антибиотик.
От столетия назад коренът от хрян е приеман за облекчаване на кашлицата и болките в гърлото, но така също и при уринарни инфекции, болки в бъбреците, цистит, задържане на течности, болка в ставите и мускулите, подагра, възпаление на седалищния нерв и чревни паразити при децата.
Резултатите относно ефективността на активното вещество в хряна при уринарни инфекции обаче показват неговата по-слаба ефективност, в сравнение с традиционното антибиотично лечение. Относно останалите ползи все още няма достатъчно научни сведения.
По принцип приеман с храненето като подправка хрянът е безопасен за здравето. Същото се отнася и при взимането му и с лечебна цел през устата. При някои обаче синапеното масло, което се съдържа в него, може да раздразни лигавицата на устата, гърлото, носоглътката, храносмилателния и уринарния тракт. Част от страничните ефекти, които могат да се проявят при по-висока концентрация са стомашен дискомфорт, разстройство, повръщане с наличие на кръв.
Хрянът не е подходящ за прием от хора с разстроена функция на щитовидната жлеза, тъй като има данни, че потиска активността ѝ и влошава състояния на хипотиреодизъм. При изследвания се намира още, че при хормонозаместителна терапия хрянът потиска действието на левотироксина.
Тези, които използват хряна за външно приложение при ставни болки, трябва да знаят, че синапеното масло може да предизвика кожно раздразнение и дори алергична реакция.
Не се препоръчва за прием през устата от деца под 4-годишна възраст, тъй като това може да предизвиква стомашно-чревни проблеми! Заради синапеното масло не се препоръчва и за бременни и кърмещи жени. Има данни, че то може да токсично за плода и кърменото бебе. При по-висок прием би могло да причини и загуба на бременността.
Хрянът трябва да се избягва от хора със сериозни заболявания на стомашно-чревния тракт.
Има данни, че активните вещества на корена предизвикват отделянето на урина, което може да е проблем за хора с разстройства на отделителната система.
По принцип, се препоръчва да се избягва при болни бъбреци.
Експерти предупреждават, че хранителните добавки с екстракти от хрян невинаги са безопасни и също имат своите странични ефекти. При тези с хрян трябва да се внимава с дозировката, тъй като по-голямото количество може да навреди. На този етап медицината не е определила каква е безопасната, но тя със сигурност е различна за различните възрасти, общо здравословно състояние и налични заболявания.
Добре е преди прием да се консултирате с лекаря си и/или специалист.

18.10.2015, 12:48 часа
1117 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha