ВАС и ВКС: Няма да има глоба за шофьор, неуведомен, че регистрацията на колата му е прекратена

ВАС и ВКС: Няма да има глоба за шофьор, неуведомен, че регистрацията на колата му е прекратена Шофьор, който управлява кола с прекратена регистрация, но не е уведомен за това, не трябва да бъде глобяван. Това пишат от Върховния касационен съд и Върховния административен съд в общо тълкувателно решение.
Наказанието за шофиране на дерегистрирана служебно кола е отнемане на книжката от 6 до 12 месеца и глоба от 200 до 500 лв.
В случаите, когато няма доказателства, че прекратяването на регистрацията е било съобщено на собственика на моторно превозно средство от отдел "Пътна полиция" или не се докаже по друг начин узнаването за служебното прекратяване на регистрацията, глобата би била несъставомерна.
Тълкувателното дело е образувано, защото в съдебната практика на районните и административните съдилища са оформени различни становища. Според едното становище, когато собственикът на моторното превозно средство не е бил уведомен, че е прекратена служебно регистрацията на автомобила му, той не може да знае за това
Ако шофьорът управлява автомобил без гражданска отговорност, то той осъществява състава на друго нарушение.
Според второто становище на различните съдилища в страната узнаването за прекратяването на регистрацията от собственика не представлява елемент от фактическия състав на дерегистрацията, поради което е ирелевантно за отговорността на водача обстоятелството дали е уведомен собственикът на автомобила, че е със служебно прекратена регистрация. Законодателят е предвидил задължение за административния орган да уведоми собственика на моторното превозно средство за служебно прекратената регистрация, без законът да предвижда получаването на уведомлението като предпоставка за дерегистрацията. В качеството си на водач на моторно превозно средство деецът е длъжен да знае, че за управляваното от него моторно превозно средство не е налице сключена застраховка „Гражданска отговорност", както и да познава законовите последици от неизпълнение на това задължение. Най-малкото, което е могъл да направи деецът, е да провери стикера, удостоверяващ наличието на валиден договор за „Гражданска отговорност”. Неизпълнението на това задължение е проява на небрежност, което обосновава вината на дееца.
05.04.2023, 16:39 часа
664 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha