Закриват Механизма за сътрудничество и проверка, вижте какво се казва в доклада на ЕК за България

Закриват Механизма за сътрудничество и проверка, вижте какво се казва в доклада на ЕК за България Механизмът за сътрудничество и проверка, с който доскоро Европейската комисия наблюдаваше състоянието на законността у нас и в Румъния, ще бъде прекратен. От Комисията заявяват, че двете страни са изпълнили в достатъчна степен задълженията си по механизма и наблюдението ще продължи по общия механизъм, въведен за всички държави от ЕС с годишните доклади за върховенството на закона.
Според чернова на доклада за България, разпространена от изданието „Политико”, притеснения все още създава съставът на Висшия съдебен съвет. Според текста, звеното, отговорно за дисциплинарни производства, е в „риск от политическо влияние". Липсват и присъди за корупция по високите етажи на властта.
Разделът за страната ни е в размер на 34 страници и в него е отбелязан постигнатия напредък по отправените миналото лято препоръки.
ЕК отбелязва, че нашата страна бележи значителен напредък по въпроса с конкурсите за повишаване на съдии и за избягване на тяхното дългосрочно командироване. Същевременно комисията не наблюдава напредък по законодателството, свързано с дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет и политическото влияние над ВСС, както и при определянето на неговия състав.
Отчита се известен напредък при мерките срещу корупцията в бюджетната администрация, включително в полицията и съдебната власт. Не се забелязва напредък за подобряване на разследванията, наказателното преследване и окончателните присъди за корупция по високите етажи на властта.
Комисията отправя към нашата страна шест препоръки, сред които да се приеме законодателство за избягване на дългосрочното командироване на съдии за запълване на свободни места; да продължи подготовката на законопроекти за подобряване на работата на Инспектората към ВСС и за избягване на опасността от политическо влияние над работата на ВСС; да повиши усилията за избиране на ВСС според досегашните препоръки; да подобри разследванията и постигането на окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта.
От нашата страна се очаква също да предприеме допълнителни мерки и да въведе ясни изисквания за почтеност на заемащите високи ръководни длъжности, като предвиди и съответните наказания; да подобри допълнително мерките за прозрачност при държавната реклама в медиите.
В общата част на доклада се отбелязва, че у нас са били приети законови промени за наказателно преследване на главния прокурор и неговите заместници, както и за съдебен надзор над отказите на прокуратурата да предприема разследване. Допълва се, че все още липсват мерки за осигуряване на почтеност на висшите служители.
ЕК пише, че нашата страна е започнала да отнема гражданството на чуждестранни инвеститори заради неспазването на закона, както и че е престанала да издава "златни" паспорти срещу инвестиции. Комисията добавя, че продължава подготовката на мерки за прилагане на задълженията по въпроса за собствеността на медиите.
Въпросът за закриване на МСП ще бъде внесен отново на следващото заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешен ред, насрочено за 28 септември. Тогава ще проличи дали Нидерландия ще снеме възраженията си срещу допускането на България в Шенгенската зона. 
05.07.2023, 16:29 часа
527 0
Остави коментар
Внимание! Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите.
capctha